Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy

Luty 2nd, 2014 | by Administrator
W dniach 18-19.01.2014 r. oraz 01-02.02.2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kołczewie odbył się kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przeprowadzony przez firmę SYMULMED z Koszalina. W szkoleniu udział wzięło 25 strażaków z jednostek OSP w Kołczewie, Dziwnowie oraz Międzywodziu. Organizatorem szkolenia był Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołczewie. Przeszkoleni strażacy potrafią obecnie poradzić sobię z trudnymi sytuacjami w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Podczas szkolenia zostało przeszkolonych 12 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołczewie. Strażacy podczas szkolenia nabyli umiejętności m.in. przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo -oddechowej, obsługi defibrylatora AED i sprzętu medycznego niezbędnego do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa medycznego oraz postępowania z osobami poparzonymi, podtopionymi, wyziębionymi oraz ciężko poszkodowanymi w wypadkach komunikacyjnych. Celem szkolenia było przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich Ratownikom Medycznym. Szkolenie było podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Dla stworzenia sytuacji zbliżonych do rzeczywistych zagrożeń firma SYMULMED zorganizowała poligon medyczny na terenie byłego Dywizjonu Rakietowej Obrony Powietrznej 4048 w Kołczewie. Zainscenizowane zostało kilka zdarzeń losowych, z obecnością poszkodowanych osób, które były uwięzione m.in. w budynkach, bunkrach itp. Szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym w dniu 02.02.2014 r. który zakończył się pomyślnie dla wszystkich uczestników szkolenia.
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołczewie serdecznie dziękuje p. Jarosławowi Mikołajczykowi za udostępnienie sali w Publicznej Szkole Podstawowej w Kołczewie.